دشت بزرگ در گذر تاریخ
 
***
... قالب وب سايت
چت باکس


ساکنان «دشت بزرگ» پل تاريخي اين روستا را مرمت کردند
دهیار روستای تاریخی دشت بزرگ گفت: آثار باستانی «دشت بزرگ» دوسال پس از ثبت شدن برخی از آن‌ها در فهرست آثار ملی، تخریب شده و در حال نابودی‌اند.

سیدمحمدرضا موسوی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار بخش میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان، بیان کرد: با گذشت حدود دوسال از ثبت ملی برخی آثار باستانی «دشت بزرگ» توسط اداره کل میراث فرهنگی خوزستان به این آثار رسیدگی نمی‌شود.

او ادامه داد: وقتی که گفته شود به آثار تاریخی این منطقه رسیدگی نمی‌شود، مسؤولان ناراحت می‌شوند؛ اما حتا یک تابلوی معرفی نیز برای این آثار نصب نشده است.

موسوی‌پور گفت: در مکان‌هایی از روستای «دشت بزرگ» تپه‌های باستانی بسیار قدیمی وجود دارد که احتمال می‌رود، آثار و اشیای بسیاری در دل خود جا داده باشد و مشخص نیست تا کنون حفاران غیرمجاز به آن‌ها دست‌برد نزده باشند. این در حالی است که قرار بود، تعدادی باستان‌شناس از سوی سازمان میراث فرهنگی برای بررسی آثار این منطقه به این روستا بیایند، اما هنوز کسی نیامده است.

وی اظهار کرد: در این روستا، پل باستانی «تنگ عقیلی» قرار دارد که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و هنوز از روی آن تردد می‌شود. شدت آسیب‌ها و خسارت‌های واردشده به این پل به حدی رسید که مردم با استفاده از گچ به‌طور کاملا غیراصولی آن را تا حدودی مرمت کردند و اگر همین مرمت غیراصولی انجام نمی‌شد، پل به‌طور کامل تخریب می‌شد.

به گفته‌ی دهیار دشت بزرگ، قدمت پل‌های باستانی این منطقه به دوره‌ی ساسانی می‌رسد و در ساخت آن‌ها از مصالحی مانند سنگ و ساروج استفاده شده است.

روستای تاریخی «دشت بزرگ» از توابع شهرستان گتوند در استان خوزستان است.

منبع: خبرگزاری ایسنار
[ پنجشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 10:35 ] [ عليرضا سهیلی پيامك 09379180349 ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

علیرضا سهیلی
فرزند عبدالعلی
محل تولد: دشت بزرگ
ساکن : دشت بزرگ
سامانه پیامک :09379180349
soheily_20@yahoo.com ايمل
××××
كاش ما را سفري بود به صحراي وطن
خطه پاك عقيلي ، كه بود چون گلشن
خانه عشق من و تو كه بود دشت‌بزرگ
دور باد از غم آشفتگي و رنج و محن
شعر زنده یاد مجید یوسفی
×××

دشت بزرگ در لغت نامه دهخدا
دهی از دهستان عقیلی بخش شهرستان شوشتر. سکنه آن 1100 تن . آب آن از رودخانه کارون .
محصول آنجا غلات و هندوانه و برنج . ساکنان این ده از طایفه بختیاری هستند. از آثار قدیمی قلعه
خرابه ای بنام باده گوئی در این آبادی وجود دارد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 6 )
×××
همکاران ما
1- جناب آقای سید حسن موسوی
2- جناب آقای مهندس سید رضا موسوی
3- جناب آقای ابراهیم تقیان دشت بزرگ
4- جناب آقای مهدی تقیان دشت بزرگ
5- جناب آقای غلامرضا اسکندری
6-جناب آقای هرمز سهیلی
7- جناب آقای مهندس سید مجید موسوی طلقلی
8- جناب آقای سيد ضياء تلغري

پیشینه و قدمت ، موقعیت جغرافیایی روستای کهن و تاریخی دشت بزرگ
روستای تاریخی دشت بزرگ که از روستاهای باستانی می‌باشد در ۱۷ کیلومتری شهرستان شوشتر و ۲۷ کیلومتری شهرستان گتوند واقع شده. بزرگان و ریش سفیدان روستا در مورد قدمت آن عقیده داشتند که برای ساختن شهر شوشتر از گچ حاصله از کوره‌های این روستا استفاده شده‌است وجود آثار باستانی دوره ساسانی در این روستا به خصوص (بند بهمن) بر روی آب شور و آسیابهای قدیمی آبی از جمله آسیابی که بر اساس فرسایش و سیل سال ۵۸ از زیر تپه‌ای قدیمی از خاک در آمده‌است و قبرستان‌های متعدد در فواصل مختلف در اطراف روستانشینان از دیرنگی و قدمت تاریخی دشت بزرگ نشان دارد. استاد احمد اقتداری در کتاب دیار شهریاران در وجه تسمیه این روستا می‌گوید: «دشت بزرگ نام آبادی نسبتاً بزرگی است که در منتهی علیه بلوک عقیلی در نزدیکی رودخانه‌ای که از کوهستان به طرف رود کارون جاری است قرار دارد». در کتاب جغرافیای ایران جلد ششم آمده‌است که : دشت بزرگ دهی است از دهستان عقیلی بخش شوشتر که بیش از ۱۱۰۰ سکنه دارد. این تعداد در آن زمان نشان از یک روستای با عظمت دارد. مکان اولیهٔ دشت بزرگ در نزدیکی تنگ عقیلی بوده که آثار زیادی از دوره‌های هخامنشی و ساسانی در این مکان وجود دارد . که نیاز به توجه مسئولین میراث فرهنگی استان خوزستان و کشور رادارد . آثاری که بر اثر بی توجهی و حفاری غیر مجاز رو به نابودی است . این روستا در مختصات جغرافیایی 48:55 درجه طول شرقی و 32:07 درجه عرض شمالی در ارتفاع 70 متر از سطح دریا واقع است.
لینک های مفید
<'تصاویر زیباسازی نایت اسکین' />
عكس هاي از دشت بزرگ
افراد آنلاين Online User تقويم
دكمه برگشت ساعت


موزيك

کلام آمارگير

statistics